Страници: (7) « първа ... 5 6 [7]   ( Първото ново съобщение ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Силмарилион
templer
Публикувано на: 06 Aug 2008, 11:18
Quote Post

Рицар

Група: Banned
Съобщения: 1312
Потребител # 772
Дата на регистрация: 28-November 07

Ще взема да я потърся . По думите ви изглежда обещаващо .

--------------------
user posted image

Супер много харесвам Fantastic Lady !!!!! :D :P
PMEmail PosterUsers Website
Lairell
Публикувано на: 06 Aug 2008, 13:10
Quote Post

Паладин на Цитаделата

Група: Moon's Children
Съобщения: 1545
Потребител # 572
Дата на регистрация: 30-August 07

Ми тя си е обещаваща... Което ми напомня да взема да я прочета пак. smile.gif
PMEmail Poster
Woodstrider
Публикувано на: 06 Aug 2008, 15:46
Quote Post

Гвардеец

Група: Pirates of the Caribbean
Съобщения: 536
Потребител # 1279
Дата на регистрация: 2-July 08

Това наистина заслужава и пак и пак. Най-ми харесаха описанията на 5-те мащабни битки и може би най-красивата Толкинова история за Берен и Лутиен, подобие на които са Арвен и Арагорн няколко хилядолетия след това. Също е интересна и историята за Падането на великия скрит елфически град Гондолин. Изобщо цялата книга е злато.

А пък ако искате съвсем детайлно да вникнете в историята, вземете си "Недовършени предания". Например, разказва се за всяка една от 12-те (мисля) порти към Гондолин; истарите и т.н. Жалко че в България няма издадени 12-те томчета "Историята на Средната земя", което е първоначални и разширени версии на Силмарилион, допълнителни разкази както и "Новата сянка", недовършена история, развиваща се в 4-тата епоха.

--------------------
user posted image
PMEmail Poster
templer
Публикувано на: 06 Aug 2008, 20:32
Quote Post

Рицар

Група: Banned
Съобщения: 1312
Потребител # 772
Дата на регистрация: 28-November 07

Определено ще си я набавя тази книжка . smile.gif Като я прочета пак ще пиша тук wink.gif

--------------------
user posted image

Супер много харесвам Fantastic Lady !!!!! :D :P
PMEmail PosterUsers Website
TheGodnessOfImaginaryLight
Публикувано на: 06 Aug 2008, 20:37
Quote Post

Паладин на Цитаделата

Група: Moon's Children
Съобщения: 1808
Потребител # 417
Дата на регистрация: 3-June 07

Страшна е, малко сложна като стил, но велика. smile.gif Определено си струва. happy.gif

--------------------
user posted image
PMEmail Poster
Laiqalasse
Публикувано на: 12 Aug 2008, 12:23
Quote Post

Скуайър
**

Група: Citadel
Съобщения: 133
Потребител # 1347
Дата на регистрация: 6-August 08

Книгата не е за всеки. Даже бих казал, че е само за хардкор почитатели на Толкин и фентъзито. Или на героични северни саги - тъй като за образец Професора е ползвал именно такива. Героите са ужасно много, имената поне пет пъти повече, събитията са доста, нещата не винаги текат хронологично, стила е архаичен и тегав. Да, книгата не е за всеки. Но съм сигурен, че си струва да се прочете от тия, които не се стресират от по-горните факти wink.gif
Честно казано и аз самияъ се озорих в началото. Само че веднъж попаднах на един цитат, които ме накара да се хвана насериозно с Кента Силмарилион. Ето го и него - надявам се и за тия, коитосе колебаят все още да подейства както на мене wink.gif

Последен от всички останал Хурин. Като видял, че е сам, той захвърлил щита и размахал секирата с две ръце; и в песните се разказва, че секирата му димяла и тлеела от черната кръв на троловете около Готмог, а подир всеки повален враг Хурин надавал вик:
- Ауре ентулува! Пак ще настане ден!
Седемдесет пъти извикал;
PMEmail Poster
TyraelWings
Публикувано на: 16 Feb 2011, 01:35
Quote Post

Скуайър
**

Съобщения: 254
Потребител # 2016
Дата на регистрация: 25-August 09

ОООООООО най-накрая видях някой да мисли точно като мен.
Жалко за края на Хурин.
Но самата битка е представена гениално.
Легендата за Берен и Лутиен е също много интересна и достойна за филм.
Кархорот е мн интересен персонаж.

--------------------
Illusive...
PMEmail Poster
Laiqalasse
Публикувано на: 17 Feb 2011, 00:37
Quote Post

Скуайър
**

Съобщения: 133
Потребител # 1347
Дата на регистрация: 6-August 08

QUOTE (Woodstrider @ 06 Aug 2008, 14:46)
Също е интересна и историята за Падането на великия скрит елфически град Гондолин. Изобщо цялата книга е злато.

А пък ако искате съвсем детайлно да вникнете в историята, вземете си "Недовършени предания". Например, разказва се за всяка една от 12-те (мисля) порти към Гондолин; истарите и т.н. Жалко че в България няма издадени 12-те томчета "Историята на Средната земя", което е първоначални и разширени версии на Силмарилион, допълнителни разкази както и "Новата сянка", недовършена история, развиваща се в 4-тата епоха.

А туй как не съм го видял преди не знам.
Книжките... който са си бая бая книги де, всъщност ги има издадени в България. Проблема е, че не са преведени, все още. А вероятно и няма да са. Преди време, в мойта буйна младост (biggrin.gif) заедно с няколко върли почитатели на Професора бяхме решили да преведем част от "The History of Middle-earth". Започнахме с първите две части - "The Book of Lost Tales" и аз взех именно "Падането на Гондолин"... Епична работа, начи. Мъчно за превод, обаче епично. Вероятно ако някой професионалист се нагърби със задачата би се получило наистина нещо добро. Аз смогнах до преведа повествованието и част от бележките, но в края на краищата цялата работа доникъде не стигна, май. Интересноми беше, че началната концепция за Гондолин и битката при падането на града е доста различна от окончателната история, включена в Силмарилиона. Много различни имена, различна концепция за елфите, за гората, за Моргот(който там е все още Мелко - без Р накрая), за драконите, за орките. Всичко е минало преработка след това, но все пак историята си я бива.
НО
също е само за хардкор фенове.

А иначе Портите май бяха седем. Седем Порти, седем имена на града. единайсет благородни дома, плюс дванайсетия на Туор. Всичко описано в подробностти. И
Като това примерно:
Последни дошли войните от Домът Чук на Гнева(Hammer of Wrath, да... баш като паладинското умение в УоУа biggrin.gif). Мнозина от тях били отлични ковачи и занаятчии и всички от тоя Дом почитали най-много Ауле Ковача. Биели се с огромни жезъли, прилични повече на чукове, а щитовете им били тежки, защото имали силни ръце. Те били от ония нолдоли, що избягали от мините на Мелко в древни времена и всички от тоя Дом ненавиждали люто Врага и неговите балрози. Предводител им бил Рог, най-силният сред гномите и рядък по доблест – втори, след Галдор Дървесни. Знакът на народа му – Ударената наковалня и Чука, що пръска искри бил изобразен на щитовете им, а доспехите им били от червено злато и черно желязо. Многобройни били войните на Чука и никой сред тях не бил с плашливо сърце. Те си спечелили най-голяма слава от всички тия пресветли Домове в съдбовният сблъсъка

Или пък това:

И ето – така се появили Ектелион и елфите от Бистроструйния Дом, които Тургон досега държал в резерва. Те пристъпяли под музиката на флейтите, а одеждите им – сиви и обсипани с кристали сред червеното зарево и черни развалини зарадвали очите на гондотлимите. Изведнъж музиката спряла и Ектелион Сладкогласни изкомандвал за изваждане на мечовете; и още преди орките да осъзнаят яростаната атака бледите мечове блестели сред тях. Казано е, че елфите на Ектелион тогава избили повече гоблини отколкото били паднали във всички предишни битки на елдалите с проклетия народ. А името му станало ужас сред тях до ден днешен и било използвано като боен вик от елфическият народ.

А ако някой се чуди как точно Ектелион убива капитана на Морготовите армии Готмог:

Там той(Туор) се замаял от задушаващата жега и бил повален от огромен демон – самият Готмог, предводител на балрозите, син на Мелко. Но Ектелион, с лице по-бледо от стоманения му меч и с наранена ръка, която висяла безсилна, сега се възправил над падналият Туор и нападнал демона. Ала не успял да го повали – наместо това го ранил в ръката и Готмог изтървал меча си. И тогава Ектелион Бистроструйни, най-прекрасен сред всички нолдоли, се хвърлил срещу Готмог тъкмо като вдигал бича си. И обвивайки крака около кръста на врага си, той забил своя шлема, който имал шип на върха, право в злото сърце. Балрогът изпищял, залитнал назад и двамата паднали в дълбоките води на Кралският фонтан. Тъй намерил демона своят край, ала с него в дъблините потънал и Ектелион – намерил почивка в хладните води след огнената битка.

Нескопосан превод - аз. biggrin.gif
PMEmail Poster
TyraelWings
Публикувано на: 19 Feb 2011, 03:34
Quote Post

Скуайър
**

Съобщения: 254
Потребител # 2016
Дата на регистрация: 25-August 09

огромен демон – самият Готмог, предводител на балрозите, син на Мелко

Същият с който Фингон водил дълга битка преди това.
Гадно беше, че в великата 5 битка именно хората са били причината елфите да загубят.

--------------------
Illusive...
PMEmail Poster
AL_DU_IN
Публикувано на: 20 Apr 2013, 18:39
Quote Post

Скуайър
**

Съобщения: 260
Потребител # 3773
Дата на регистрация: 8-April 13

Една от любимите ми,въпреки ,че е тежка за четене.

--------------------
user posted image
PMEmail Poster

Topic Options Страници: (7) « първа ... 5 6 [7]  Reply to this topicStart new topicStart Poll

Skin "The Secret of Art" © Andrea 2004 :: Site