Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Световете на Кристофър Нолан, тема за феновете
Darth Sparhawk
Публикувано на: 16 Dec 2014, 13:53
Quote Post

The Prime

Група: Sith
Съобщения: 55185
Потребител # 2
Дата на регистрация: 10-October 06

Отварям тема за феновете на Кристофър Нолан, в която да обсъдим любимите си филми от този гениален режисьор. Кои негови творби харесвате много, кои ви карат да се замисляте, кой период от творчеството му предпочитате?

--------------------
user posted image
www.citadelata.com - Българският сайт за фентъзи и фантастика
PMEmail PosterUsers Website
Darklord
Публикувано на: 17 Dec 2014, 17:35
Quote Post

Рицар

Група: Devil Hunters
Съобщения: 1058
Потребител # 66
Дата на регистрация: 1-December 06

Супер! Творчеството на Нолан напълно заслужава отделна тема. smile.gif Чудя се откъде да започна...
Първият филм, който гледах на Нолан беше "Батман в началото" и естествено бях много доволен от завръщането на героя в черно и начина по който бе поднесена историята. Да, малко странно ми беше, че липсваше готическата визия на Бъртън, но все пак всеки режисьор си има своята визия, а Нолан определено има вкус. И досега "Батман в началото" ми е най-любимия от трилогията. Всеки от филмите му е уникален и затова ми е странно да ги класирам, но все пак бих направил следната лична класация и нещата, които са ме грабнали най-много:
1. "Мементо" - психологизма, философските послания и естествено монтажа, който върши половината работа за въздействието на филма.
2. "Престиж" - страхотен сюжет, пак психологизъм, конфликта между зверски талантливите Крисчън Бейл и Хю Джакман, атмосферата. Просто шедьовър.
3. "Генезис" - мащабността на идеята, претенцията за една нова "Матрица", страхотен Лео ди Каприо и целият останал каст.
4. Трилогията за Батман - по-добро възраждане на Батман надали ще се направи, актьорските изпълнения, атмосферата, отнасящото съзнанието изпълнение на Хийт Леджър като Жокера.
5. "Преследване" - страхотния дебют на Нолан, в който има доста залегнали идеи на бъдещия "Генезис", черно-бялото и ноар сюжета.

"Интерстелър" все още ми е пресен и не мога да определя къде да го поставя. Със сигурност ще го гледам няколко пъти, но като космическа фантастика е страхотен. Личи си, че се е вдъхновявал от майстори като Стенли Кубрик и Ридли Скот, но не усетих силата, която техните фантастични филми ми оказват на възприятията.

"Инсомния" е добър трилър, но в неговата филмография го поставям в края. Може би очакванията към Нолан са били твърде големи след създаването на "Мементо", знам ли...

Най ми харесва това, че Нолан е перфекционист - към техническата част, към актьорските изпълнения, сюжета (да не забравяме и незаменимия му помощник в това отношение - брат му Джонатан), въобще към всичко. smile.gif Само за пример да спомена построяването на огромната въртяща се конструкция за сцената с безтегловния бой в коридора между Гордън Левит и охранителя. На пръв поглед нещо не си струващо парите за да са направят толкова големи приготовления, но въздействието нямаше да е същото, ако беше CGI. Или уникалното преобръщане на реален камион, а не на макет, в "Черният рицар". Примерите са много. Едно е сигурно - че доста хора очакват всеки следващ филм на Нолан с нетърпение, сред които съм и аз. smile.gif

--------------------
[user posted image
PMEmail Poster
Darth Sparhawk
Публикувано на: 17 Dec 2014, 21:47
Quote Post

The Prime

Потребител # 2

Аз също започнах с филмите за Батман и дълго време си стоях само на тях. За мен те са най-добрите филми за супергерои, с голяма преднина пред поредицата на Марвел и старата поредица за Батман, на които, държа да подчертая, също съм фен. Може би любимите ми филми, особено последният. После се запознах с другите филми на този режисьор и мога да кажа, че всичките ми допадат. За мен те предлагат поглед към една интересна еволюция в посланието на режисьора, която ми прави впечатление.
Първите два филма на Нолан, "Преследване" и "Мементо", ги виждам като много студен и тъжен поглед върху света, в който живеем. Това, в което вярваме е измама, това, за което живеем на практика е безсмислено. Усещам го и в "Преследване", независимо от интерпретацията на образа на Коб, и особено силно в "Мементо", който за мен ловко използва съвсем реалната и ужасна антероградна амнезия - потърсете си случая за човека със седемсекундна памет, ако искате да ужасите - за алегория за целият път на човека, който се базира на неясни спомени и съмнителни записки за миналото, които вероятно са подправени.
"Опасно безсъние" дава промяна в посланието. Това е особено видимо ако се сравни финала с този на оригиналния филм, който е в синхрон с пълния песимизъм, характерен за "Преследване" и "Мементо". "Опасно безсъние" на практика даде надежда с героинята на Хилари Суонк, макар за Ал Пачино да липсваше хепиенд.
След него естествено идва "Батман в началото", който за мен е филм за преодоляването на вътрешните страхове, което е първата стъпка към финала с "Черният рицар - Възраждане", което е за приемането на страховете като част от нас, но за него след малко.
"Престиж" е много хубав филм, който се връща към по-циничния възглед от първите два филма, но с една отлика - хубавият живот беше там и за двамата герои, но те го изпуснаха в съперничеството си.
"Черният рицар" също е в тон с първите два филма. На практика посланието му е, че истината е такава каквато я виждаме в "Мементо" и "Преследване" - Коб от "Преследване" е същият като Жокера, зъл гений - но заради хората и нас самите си струва да живеем в измамата на открития смисъл на доброто. Подобно е посланието и при "Генезис" - накрая Лео дори не гледа към въртящия се пумпал, а отива при децата си.
При "Възраждане" и "Интерстелар" идва голямата промяна, поради която според мен филмите си навлякоха толкова критика. И в двата филма героите приемат истината и откриват, че бъркат, че в света има обективно доброта - "любовта е сила, която надхвърля времето и пространството", както каза Ан Хатауей в "Интерстелар". Пак тя измъкна Батман и в "Черният рицар - Възраждане" от собствените му демони, той нея от нейните - също.
Това послание според мен се приема малко като прекалена промяна в тона на режисьора спрямо първите филми. На мен обаче ми харесва, мисля, че показва известно емоционално израстване във филмоправенето на Нолан. Но е въпрос на лична интерпретация, разбира се.
Естествено, мога като цяло да си фантазирам и да виждам във филмите неща, дето ги няма. За мен обаче част от силата на Нолан е, че наистина те кара да мислиш върху подобни неща. Самите филми диалогизират със зрителя, което е много ценно.

--------------------
user posted image
Darklord
Публикувано на: 17 Dec 2014, 23:58
Quote Post

Рицар

Група: Devil Hunters
Съобщения: 1058
Потребител # 66
Дата на регистрация: 1-December 06

Да, страхотно си го написал! smile.gif

--------------------
[user posted image
PMEmail Poster
DARTH_SIDIOUS
Публикувано на: 19 Dec 2014, 01:06
Quote Post

Dark Lord of the Sith

Съобщения: 21454
Потребител # 6

Кристофър Нолан е един от най-добрите творци в жанра. Първият филм на Нолан, който ми грабна вниманието беше "Черния рицар". Начинът, по който филмът беше направен и изцяло новата визия за Батман обещаваха нещо наистина голямо. След това гледах и първият филм от Нолановата трилогия за Батман. Накрая гледах и "Черният рицар: Възраждане", който, струва ми се, е най-добрият от трите. Интерстелар е невероятна продукция, спокойно може да се каже отново една безпрецедентна визия. Достатъчно е само да видим Гаргантюа и да вникнем в това колко умело Крис е съчетал кино и наука. Мементо е вече доста по-мрачен филм, както знаем, по историята на брата на Кристофър Нолан - Джонатан Нолан. Повод за това да се замислим колко малко познаваме себе си. Като цяло - Кристофър спокойно можем да кажем, че е един от най-добрите съвременни режисьори.

--------------------
user posted imageuser posted image

ПРЕДСЕДАТЕЛ НА БЕЛИЯ СЪВЕТ САРУМАН: Втори път няма да Ви дам да се върнете. Казвам Ви. Моля Ви се! Аз няма да Ви дам думата отново.

(САУРОН) се втурва към лейди Галадриел

ПРЕДСЕДАТЕЛ НА БЕЛИЯ СЪВЕТ САРУМАН: Щом Вие нарушавате и аз ще нарушавам правилника.

САУРОН (стои пред лейди Галадриел): Вие се държите като... Вие сте никоя.

ПРЕДСЕДАТЕЛ НА БЕЛИЯ СЪВЕТ САРУМАН: Лорд Саурон, седнете си на мястото, моля Ви се! Седнете, аз се държа по-добре от Вас, много Ви моля. Заемете мястото си, много Ви моля. Напуснете дол Гулдур!

ЛЕЙДИ ГАЛАДРИЕЛ (станала права): Хайде да си ходим всички!
PMEmail Poster
belvito_86
Публикувано на: 14 Apr 2015, 13:56
Quote Post

Барон

Група: Dragon Riders
Съобщения: 4320
Потребител # 3660
Дата на регистрация: 23-November 12

Кристофър Нолан надмина себе си напоследък,а в личната ми класация задмина титани като Спилбърг,Лукас,Джаксън и Скот.Пъзелите,които реди винаги във филмите си са уникални и винаги непредсказуеми,а идеите му - блестящи!Ето личната ми класация от любимия ми режисьор:

1.Интерстелер - не само любимият ми на Нолан,но любимият ми филм изобщо!Филмът,който като го гледах,останах в захлас,а излизайки от киното се спънах по стълбите,а след това проверих дали все още имам фейсбук.Идеите заложени във филма ме интерсуват жива,а играта на Матю МакКонъли е на най-виското му досега ниво!!!

2.Черният Рицар - и на мен ми липсваше готическата атмосфера от старите филми за Батман,но съвместната игра на Крисчън Бел и Хийт Леджър,който така си изигра ролята на Жокера(който все пак си остава любимият ми зодей 😃),че надмина дори и неповторимия Джак Никълсън(въпрос на гледна точка),направи филма от Нолан още по-добър и го затвърди като любимият ми Батман

3.Престиж - Крисчън Бел,Хю Джакмън и Кристофър Нолан - какво повече може да се каже!? 😃 Пъзела тук е на най-високо ниво,а борбата между двамата е драматична!!
Естествено финалът е уникален и любимият ми на Нолан!

4.Инсомния - Аляска,Ал Пачино,Роби Уилямс,Кристофър Нолан - умопомрачителен трлър и една от най-добрите игри на Пачино!

5.Генезис - значи тоз филм скоро ще го гледам отново,защото мисля че заслужава да е по-нагоре в класацията ми,но поради причини,които на този етап не искам да споделям и поради причината,че когато го гледах(само един път съм го гледал) не бях на таква вълна засега заема 5-та позиция

6.Мементо - много добър разбира се!типичен Нолан!За да го разбера напълно го лгедах цели три пъти!Толкова сложен пъзел! 😃

7.Батман в началото и Черният рицар:Възраждане - хм,и двата филма са от класата на Черният рицар почти,но защото най-много харесвам псоледния и исках да дам предимсвто на други филми на Нолан го сложих тук.Като цяло обаче трилогията му за Батман,ако ги сматаме всички на куп като едно би заела трето ямсто след Интерстелер и Престиж!!

Честно казано не знам какво снима или по какво работи в момента Нолан,но нямам търпение да излезе следващият му филм! smile.gif

--------------------
user posted image
PMEmail Poster
Darth Sparhawk
Публикувано на: 14 Apr 2015, 14:25
Quote Post

The Prime

Потребител # 2

аз ги харесвам в тоя ред:
- Трилогията за Черният рицар
- Интерстелар
- Генезис
- Мементо
- Опасно безсъние
- Престиж
- Преследване

Реално всичките са много добри, но в последните има и човещина, докато по-ранните са по-студени филми.

--------------------
user posted image
belvito_86
Публикувано на: 14 Apr 2015, 17:47
Quote Post

Барон

Група: Dragon Riders
Съобщения: 4320
Потребител # 3660
Дата на регистрация: 23-November 12

QUOTE (Darth Sparhawk @ 14 Apr 2015, 14:25)
аз ги харесвам в тоя ред:
- Трилогията за Черният рицар
- Интерстелар
- Генезис
- Мементо
- Опасно безсъние
- Престиж
- Преследване

Реално всичките са много добри, но в последните има и човещина, докато по-ранните са по-студени филми.

За мен Интерстелер беше просто невероятно изживяване и именно той ми даде тласък да започна да чета повечко Сай-Фай напоследък,отколкото фентъзи и хорър!!!
Генезис съм решил да го гледам тези дни отново...
Тогава ще кажа ново мнение по въпроса smile.gif
А иначе,Спар,от трите Батмана кой ти е най-любим и защо? 😃
Аз казвам Черният рицар,а причината ми е - Жокера естествено! 😃

--------------------
user posted image
PMEmail Poster
nozo
Публикувано на: 17 Sep 2015, 16:33
Quote Post

Паж
*

Група: Citadel
Съобщения: 25
Потребител # 3575
Дата на регистрация: 7-August 12

Човека е решил да се тества доста здраво ако са верни слуховете че ще прави live-action римейк на култовото аниме Акира, до момента няма наистина успешно live-action пренасяне на аниме дори от японците въпреки че увеличават бюджетите (маже би донякъде Kenshin) пък унищожителя на мозъчни клетки във вселенски размери наречен Dragon Ball Evolution да не говорим. Предусещам че целия каст ще са бели с един негър заради американски изисквания от миналия век и един японец за цвят въпреки че действието се развива в Токио 2020 около олимпийските игри, оп ама то наистина 2020 в Токио ще има Олимпийски, тези автори са мнооого добри още 88 са го видели това
PMEmail Poster
Darth Sparhawk
Публикувано на: 17 Sep 2015, 23:47
Quote Post

The Prime

Потребител # 2

откъде са тия слухове?

--------------------
user posted image
nozo
Публикувано на: 18 Sep 2015, 01:53
Quote Post

Паж
*

Група: Citadel
Съобщения: 25
Потребител # 3575
Дата на регистрация: 7-August 12

http://m.ign.com/articles/2015/09/14/chris...ion-akira-movie

има го и на още няколко места, но нищо не е потвърдено
PMEmail Poster
Darth Sparhawk
Публикувано на: 18 Sep 2015, 10:55
Quote Post

The Prime

Потребител # 2

малко far fetched ми звучи Нолан да се инвестира в още една цяла трилогия.

--------------------
user posted image

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

Skin "The Secret of Art" © Andrea 2004 :: Site